«

»

Mar 23

Dawid Klaybor i Emily Hutchinson wygrywają 45. Cross Żagański

Dawid Klaybor (34. Brygada Kawalerii Pancernej Żagań) i Emily Hutchinson (Royal Air Force, Wielka Brytania) wygrali 45. Cross Żagański o Puchar Wielkiej Ucieczki. Na starcie wszystkich biegów pojawiło się łącznie blisko 900 osób!

Już tradycyjnie, jako pierwsze wystartowały dzieciaki – w tym roku na dwóch dystansach – 150 oraz 700 metrów; do wyboru.

Po nich absolutna nowość – Cross Uciekiniera – bieg z przeszkodami na 750 metrów, ściśle związany z historią Wielkiej Ucieczki. Start w replice baraku 104, przez podłogę pod barakiem na trasę, tunel Harry, trochę czołgania, las, skok przez skrzynię gimnastyczną i meta.

Na starcie tylko 30 osób, a na mecie limitowana seria bluz biegowych i specjalne medale do grawerowania. Wygrali Dawid Poklepa (Nowa Sól) oraz Agnieszka Kowal-Rohde (Żagań). – Więcej takich biegów. Świetna sprawa. Super zabawa – mówił na mecie drugi wśród mężczyzn Łukasz Młynarczyk z Nowej Soli

– Rewelacyjna zabawa, świetna sprawa. Cieszę się, że mogę tu był – dodał tuż po przekroczeniu finiszu Kevin Ermol, który do Żagania przyjechał specjalnie z USA. – Mój dziadek był jeńcem Stalagu Luft III, dziś jestem tu wraz z mamą by uczcić 75. rocznicę Wielkiej Ucieczki, a gry dowiedziałem się, że mogę jeszcze pobiec, to od razu zapisałem się na oba biegi.

W biegu głównym na 10,3 km na starcie ostatecznie stanęło 610 osób, w tym spora grupa żołnierzy brytyjskich RAF oraz US Army. A także jeden zawodnik z czeskiej Pragi.

Walka o zwycięstwo w biegu głównym była bardzo zacięta. Od początku ton rywalizacji nadawała dwójka zawodników, którzy już kiedyś, dokładnie w 2017 roku walczyli o zwycięstwo w Żaganiu: Dawid Klaybor i Adam Draczyński. Obaj na starcie stawali „po przejściach”. D. Klaybor w środę i czwartek ścigał się w mistrzostwach 11. Dywizji Kawalerii Pancernej w biegach przełajowych. – Piątkowe rozbieganie nie było łatwe – mówił nam gdy odbierał pakiet.

Doświadczony A. Draczyński do ostatniej chwili zastanawiał się, czy wystartuje w Crossie. – Trzy dni byłem mocno przeziębiony, nie wiem, czy dam radę pobiec – mówił nam dwie godziny przed startem.

Obaj mocno ruszyli do przodu i nie czekali na rywali. Na początku drugiego okrążenia młodszy z tej dwójki Klaybor nieco mocniej przycisnął. – Postanowiłem zaatakować, nie mogąc zostawiać sprawy walki o zwycięstwo do końca. Bieganie w nocy to nie jest moja najmocniejsza strona. Powiem więcej, dziś pierwszy raz biegłem po zmroku i to z czołówką, wolę trenować w dzień – mówił na mecie ostateczny zwycięzca, reprezentant 34. Brygady Kawalerii Pancernej, od kilku lat mieszkaniec Żagania.

– Nie było łatwo. Ale w tej sytuacji jestem zadowolony, choć organizm buntował się na trasie – dodał drugi na mecie Draczyński, który po chwili jednak ucieszył się z drugiego miejsca przy takim zdrowiu.

Trójkę skompletował Jacek Stadnik.

U pań najlepszym wynikiem w tym roku na 10 km legitymowała się Brytyjka Emily Hitchinson, reprezentując RAF, czyli Królewskie Siły Powietrzne Wlk. Brytanii. I to ona od początku wyszła na prowadzenie w stawce pań. Nie oddała go do końca, pewnie wygrywając. – To niesamowite. Kompletnie się nie spodziewałam, że mogę tu wygrać – mówiła na mecie bardzo rozradowana. – To dla mnie szczególnie ważne zwycięstwo, bo osiągnięte w 75. rocznicę Wielkiej Ucieczki, tak ważnej daty w historii Wielkiej Brytanii i Świata.

Hutchinson jest pierwszą Brytyjką w 45-letniej historii Crossu, która go wygrała!

Swoje zwycięstwo mieli także Amerykanie 🙂 Stephen Koski z US Army w konkursie po biegu wygrała nagrodę od naszego sponsora – najnowszą wersję kultowych butów marki Salomon – Spedcross 5!

Wyniki biegu głównego na dystansie 10,3 km oraz Crossu Uciekiniera na dystansie 750 metrów znajdziecie TUTAJ